VMWare ESXi – Object type requires hosted I/O

Ostatnio miałem problem z maszyną wirtualną postawioną na VMWare ESXi (vSphere 7.0) Jedna maszyna wirtualna przestałą mi się uruchamiać. Przy próbie uruchomienia pojawiał się komunikat „Object type requires hosted I/O”. W lokalizacji gdzie są przechowywane pliki maszyny wirtualnej. zauważyłem dużo plików Snapshotów. Po wstępnej diagnozie stwierdziłem, że: Z pomocą przychodzi linia poleceń vSphere. Następnie starujemy maszynę wirtualną.

VMware ESXi-konwersja formatu dysku thick provisioned na thin

Czasami w celu zaoszczędzenia miejsca na storage należy przekonwertować wirtualne dyski z thick provisioned na thin. Jakie są opcje konwersji i jak to zrobić? Zacznijmy od omówienia trzech typów formatów dysków występujących w VMWare Konwertowanie za pomocą vmkfstools w ESXi (wiersz poleceń) Polecenie vmkfstools oferuje możliwość klonowania zawartości maszyny wirtualnej, a także konwertowania z jednego formatu dysku maszyny wirtualnej (.vmdk) na inny. Poniżej przedstawiam kolejne kroki: Krok 1. Sprawdź typ dysku twardego VMware Należy się zalogować do VMware ESXi a następnie wyedytować Dowiedz się więcej…

CONVERT_IMPLICIT – jak wyszukać?

W poprzednim wpisie opisałem zjawisko CONVERT_IMPLICT. Teraz chcę przedstawić jeden ze skryptów, przy pomocy, którego można wyszukać miejsca występowania tego niepożądanego zjawiska. Generalnie informację o występowaniu niejawnej konwersji typów danych możemy znaleźć w planie wykonania zapytań i skrypt właśnie przeszukuje te informacje Poniżej jeszcze lekko zmieniony skrypt, który umożliwia „Normalne” wklejenie do Excela.

CONVERT_IMPLICIT wyjaśnienie

O CONVERT_IMPLICIT mówimy wtedy, gdy SQL Server napotka w predykatach (klauzula WHERE lub klauzula JOIN) porównanie dwóch różnych typów danych. Wtedy jedna strona wartości zostanie przekonwertowana na typ danych drugiej strony. Ten proces bardzo obciąża procesor, we/wy i pamięć. Za każdym razem, gdy funkcja CONVERT_IMPLICIT zostanie uruchomiona przez zapytanie, zwykle zajmuje znacznie więcej zasobów niż w normalnym przypadku. Wykorzystanie procesora, we/wy i pamięci wzrasta. Dodatkowo, jeśli konwersja odbywa się w kolumnie tabeli, wszystkie wartości kolumny zostaną przekonwertowane na nowy typ danych, co spowolni Dowiedz się więcej…

Szybki strzał: Zmiana nazw plików z cmd

Jak zmienić nazwy wybranych/wszystkich plików w danym katalogu Najpierw należy uruchomić z poziomu MS Windows „Command Promt” jako Administrator. Poniżej skrypt, który zmienia nazwy plików w aktualnym katalogu. Zmieniamy w tym przykładzie rozszerzenia plików z log na ldf. Skrypt taki można uruchomić również rekursywnie zmieniając nazwy wybranych plików w aktualnym katalogu oraz we wszystkich podkatalogach znajdującym się w wybranym miejscu