Podczas pracy w Visual Studio 2008 przy próbie uruchomienia debuggera dostajemy komunikat:

” Error while trying to run project: Unable to start debugging.  The Microsoft Visual Studio Remote Debugging Monitor has been closed on the remote machine.”

 

 

Problem ten powstaje w sytuacji gdy pracujemy na 64 bitowym systemie. W momencie uruchamiania VS uruchamiamy denenv na WOW64, (uruchamia się wtedy jako 32 bitowy proces).

W momencie podjęcia próby debuggowania poprzez wciśnięcie F5 łączymy się z „msvsmon.exe„, który jest 64 bitowym procesem. W tym momencie uruchamiany jest w trybie cichym „remote debugging” i konfigurowany jest kanał komunikacji między devenv a msvsmon w celu zezwolenia na debugowanie procesów 64-bitowych.

Błąd ten wynika z tego, że Visual Studio przechodzi w niewłaściwy stan.

Rozwiązania tego problemu są dwa:

  1. Jeżeli uruchomimy menadżera zadań i zobaczymy zasób „msvsmon.exe” należy go usunąć. W przypadku gdy nie ma uruchomionego „msvsmon.exe” należy zrestartować „devenv”.
  2. Inne możliwe rozwiązanie to ustawienie w projekcie platformy jako x86. Będziemy mieli wtedy bezpośredni dostęp do debuggera bez potrzeby uruchomienia „remote debugging”.

 

To samo rozwiązanie stosujemy w przypadku MS Visual Studio 2010.

 

Linki:

http://shortfastcode.blogspot.com/2010/08/microsoft-visual-studio-remote.html

Kategorie: .NET

Dariusz Brejnak

Od prawie trzydziestu lat jest pasjonatem informatyki, a zwłaszcza dziedzin dotyczących baz danych, hurtowni danych oraz ogólnie rozumianej tematyki BI. Jego druga pasja to fotografia http://dariuszbrejnak.pl